Ковпак на димар своїми руками

17.01.2021
10 720
Admin

Колпак на дымоход своими руками

 1. Навіщо потрібен ковпак на димар
 2. Як правильно заміряти трубу
 3. Заготовки для ковпака
 4. Збираємо ковпак без спеціальних верстатів
 5. Відео

Димар печі або каміна - це конструкція, складена з цегли високої якості, без тріщин і сколів. Однак верх труби постійно піддається різноманітним природним впливів, найбільш руйнівними з яких вважаються дощ і сніг. Крім того, сильний дощ чи снігопад вода може потрапити також і в отвір димоходу (хоча воно і має не дуже велику площу), із-за чого відбудеться незначне намокання печі або каміна зсередини.

Щоб цього уникнути, пічники рекомендують встановлювати на верх димоходу так звані ковпаки та димники. Виконують їх з будь-якого листового металу, що не піддається іржі. Підійде сталь з полімерним покриттям, алюміній, мідь або будь-який інший матеріал, який випадково опинився у вас вдома (або придбали його в будівельному магазині, щоб зробити ковпак на димар своїми руками).

Навіщо потрібен ковпак на димар

Зачем нужен колпак на дымоход

Можливо, у вас виникло питання, чому раніше (років так 50 і більше тому) на пічні труби ковпаки не одягали? Вся справа в доступності матеріалу. В той час в нашій країні дістати хороший листовий метал було іноді дуже важко. Звичайно, це трохи знижувало термін служби труби печі і її доводилося перекладати (нерідко разом із самою піччю) набагато раніше, ніж якщо б димар був захищений зверху ковпаком.

Інше питання - наскільки ефективна така захист? Якщо ми заглянемо в довідники, то виявимо таку інформацію: для кладки труби печі рекомендується застосовувати вогнетривкий повнотіла цегла з показником морозостійкості не менше 40. Тобто той цемент, який витримає без руйнування понад 40 ось таких циклів: цегла поміщають на 8 годин (!) у воду, потім - на 8 годин в морозильну камеру; потім дають йому відтанути і повторюють весь процес.

Колпак на дымоходе из металла

Чим вище марка по морозостійкості (вона прописана в документах, що додаються до тієї партії цегли з заводу-виробника, з якою ви купували собі цегла для кладки печі і її труби), тим довше прослужить вам вся конструкція.

Зрозуміло, що навіть при наших російських суворих зимах і дощових осені та весни повного намокання цегли димоходу не відбувається. Однак це не означає, що не намокає (а потім не замерзає) яка-небудь його частина (в основному верхня і бічна). Поступово, рік за роком, руйнуванню піддаються все більш глибокі шари цегли, що, в кінцевому підсумку, призводить трубу в непридатність.

Як правильно заміряти трубу

Ковпак на димар повинен закривати всі верхні горизонтальні поверхні труби. Тому, якщо на трубі зроблений оголовок (розширення), то ковпак повинен закривати і його.

Вимірювати трубу треба наступним чином:

Измерение дымохода

Якщо в трубі два і більше димоходів, то вимірюємо кожен з них.

Ковпак повинен досить легко вдягатися на трубу, тому його розміри a і b збільшуємо на 4-5 мм.

На розширення труби у ковпака будуть спиратися «крила»:

 • варіант 1 - якщо ви збираєтеся зробити їх зігнутими (відносно вертикальної бічної частини труби) під 90 градусів, то розмір h залишаєте без змін;
 • варіант 2 - при похилих «крилах» h необхідно зменшити на 20 мм.

Варианты крыльев колпака

Довжину крил вибираєте довільно таким чином, щоб вони закривали горизонтальну поверхню розширення труби.

Заготовки для ковпака

Наступний етап - це виготовлення заготовок для ковпака на димарі. Їх нам знадобиться 4 штуки (по дві кожного розміру):

Изготовление заготовки для коплака

Потім робимо заготовку для кришки ковпака на димарі своїми руками у вигляді прямокутника з розмірами сторін:

 • а + 74 мм;
 • b + 74 мм

Збираємо ковпак без спеціальних верстатів

Собираем колпак своими руками

Для складання ковпака на димарі своїми руками вам знадобиться:

 • дерев'яна або гумова киянка;
 • невеликий молоток;
 • спеціальний затискач;
 • металевий брусок товщиною 10 мм;
 • згини;
 • ножиці по металу;
 • металева лінійка;
 • маркер;
 • металевий кутник з шириною полиці 40-45 мм - довжиною 1 метр;
 • рукавички для роботи.

Для полегшення процесу складання відрізаємо на всіх заготовках (з обох їхніх сторін) куточків, а також надрізаємо заготовки по центральній лінії в зазначеному місці:

 1. Прикручуємо саморізами металевий кутник (попередньо просвердливши в ньому отвори) до краю робочого столу, який знаходиться ближче до вас.
 2. Підгинаємо капельник (крайка завширшки 1 см). Загинаємо спочатку з країв, а потім середину (так заготовка не буде зісковзувати з куточка). Кут загину - 45 градусів до площини заготовки). Для виконання цієї роботи вирівняйте лінію згину на заготовці з краєм прикрученного до столу металевого куточка і надайте заготівці необхідну форму, постукуючи по ній киянкою.
 3. Потім загинаємо 2 см (в іншу сторону) металу у верхній частині заготовки під 90 градусів.
 4. В цю ж сторону згинаємо заготовку з центральної подовжньої лінії (кут загину залежить від варіанту розміщення крил ковпака на димарі).
 5. За допомогою спеціального інструменту - гибів - загинаємо фальци на всіх заготовках. Більш детально цей процес показаний в цьому відео - Збираємо ковпак на димар, використовуючи для закріплення «замків» згини і молоток.
 6. Загинаємо по 15 мм з кожного боку на заготівлі кришки для ковпака. Кут загину становить 90 градусів.Закріплюємо кришку на нашому ковпаку з допомогою киянки і молотка.
 7. Розмічаємо в центрі кришки отвір, який збігається з розмірами димоходу (c і d). Вычерчиваем в розміченому прямокутнику прямокутник меншого розміру (відступивши по 20 мм з кожного боку).
 8. Вирізаємо менший (центральний) прямокутник. Залишилися пелюстки надрізаємо по діагоналі (від меншого кута прямокутника до куті прямокутника великого).
 9. Загинаємо отримані пелюстки вгору (це в подальшому запобігти затікання води).
 10. Надягаємо ковпак на трубу і закріплюємо його на ній.

Відео

Пропонуємо вам переглянути відео, що ілюструє цей процес.

Читайте також: