Стрічковий фундамент своїми руками

17.01.2021
19 543
Admin

Ленточный фундамент своими руками

 1. Доцільність зведення фундаменту
 2. Пристрій стрічкового фундаменту
 3. Розмітка фундаменту
 4. Подушка і опалубка фундаменту
 5. Армування
 6. Вентиляція та комунікації
 7. Гідроізоляція фундаменту
 8. Заливка бетону
 9. Стрічковий фундамент для гаража
 10. Відео

З різних видів монолітних фундаментів найбільш затребуваними є стрічкові фундаменти. Обумовлено це і цілком лояльними витратами на його пристрій і матеріали, необхідні для цього, і простотою його зведення. Залежно від ґрунтів, іноді зводять столбчато-стрічковий фундамент. Побудувати стрічковий фундамент своїми руками досить просто. Ознайомившись з деякими особливостями будівництва і провівши необхідні розрахунки, будь-який власник заміського ділянки може заощадити на будівельній бригаді і здійснити будівництво даного фундаменту.

Доцільність зведення фундаменту

Як правило, такі фундаменти будують на сухих непучиністих грунтах. Доцільно застосовувати цей вид фундаменту і в тому випадку, якщо передбачається будувати будинок з підвалом, підпіллям або цокольними поверхами.

Також підходить стрічковий фундамент для лазні, його теж роблять самостійно, що значно вигідніше при такому невеликому будівництві. У таких випадках зводять мелкозаглубленний фундамент (фундамент дрібного закладення).

Фундаменти стрічкового типу глибокого закладення зводити нераціонально - це витратний і трудомісткий процес. Розробивши проект будинку, гаража або лазні, вибравши підходящий ділянку, можна приступати до робіт.

Пристрій стрічкового фундаменту

Устройство ленточного фундамента

Як правило, пристрій фундаменту включає кілька основних етапів робіт:

 • армування,
 • виготовлення опалубки під конструкцію,
 • пристрій гідроізоляції,
 • заливка фундаменту бетонною сумішшю.

Розмітка фундаменту

Разметка фундамента

Перш за все, роблять розмітку майбутнього будівництва. Звичайний стрічково-бетонний фундамент роблять шириною 350-400 міліметрів. Отчертив периметр майбутнього фундаменту, забиваємо по кутах в землю арматуру, перевіряємо прямі кути (кутоміром, лазерною рулеткою, простим виміром діагоналей), після чого натягуємо на арматуру по периметру або волосінь, або міцний шнурок. Точно також проводимо внутрішню розмітку (враховуючи відступ 400 мм).

Перед тим, як зробити стрічковий фундамент, потрібно уважно вивчити всі перепади поверхні, і зупинитися на найнижчій точці - саме з неї і слід починати відлік для риття котловану, таким чином, виключається різниця у висоті майбутнього фундаменту.

Котлован для ленточного фундамента

Глибина фундаменту має бути 400 міліметрів. Особливо важливо, щоб дно майбутнього фундаменту було максимально рівним, щодо рівня води (перевіряється водяним рівнем).

Подушка і опалубка фундаменту

Песчаная подушка ленточного фундамента

Після того, як виритий котлован, починають влаштовувати піщану подушку. Вона необхідна для того щоб пом'якшити і максимально розподілити на всю площу основи майбутню навантаження, в тому числі і від конструкцій. Товщина подушки повинна бути не менше 150 міліметрів. Для отримання рівної поверхні використовують той же водяний рівень.

Після засипки піску, його рясно змочують водою і трамбують (электротрамбовкой). Якщо ви почали зводити фундамент, то і опалубку теж потрібно робити з підручних матеріалів. Швидше за все, знайдуться обрізки дошки, фанери, шматки металочерепиці, пристрій опалубки для стрічкового фундаменту можна робити прямо на ділянці, вибравши для цього рівну площадку.

Основне правило - збивати опалубку потрібно зсередини, а цвяхи загинати зовні. Ці заходи покликані зробити поверхню більш рівною, а демонтаж опалубки нескладним і легким (якщо не передбачається незнімна опалубка для фундаменту).

Переконавшись, що готова і опалубка встановлена вище передбачуваного рівня заливки бетоном, потрібно зафіксувати цей рівень, поставивши зовні мітку, і знову натягнути (орієнтуючись на неї) волосінь по периметру.

Опалубка для ленточного фундамента

Армування

Армирование для ленточного фундамента

Дно фундаменту потрібно викласти цеглою (для встановлення сталевої арматури). Після того, як ці роботи закінчені, використовуючи спеціальну в'язальний дріт, арматуру в'яжуть (комірки повинні бути 330х350 мм), після чого укладають її на дно котловану поверх цегляної підготовки. Іноді арматурну сітку виготовляють з допомогою зварювання, при цьому арматурна конструкція втрачає свою гнучкість. Арматурна сітка повинна відступати від поверхні з будь-якої сторони на 50 міліметрів для того, щоб вона виявилася усередині моноліту.

Вентиляція та комунікації

Вентиляционное отверстие опалубки ленточного фундамента

Коли цей етап робіт завершено, можна починати влаштовувати вентиляцію й підготовку отворів для проведення комунікацій, цим також відрізняється мелкозаглубленний стрічковий фундамент. Шматок пластикової або асбоцементной труби прив'язують до арматури (труби заздалегідь заповнюють піском, щоб у них не потрапив бетон при заливці). Отвори для виведення комунікацій влаштовують за аналогією, тільки нижче рівня землі (після закінчення робіт їх відривають і проводять всі комунікації через ці отвори в приміщення будинку). Питання каналізації і водопроводу вирішуються іншими способами.

Гідроізоляція фундаменту

Гидроизоляция ленточного фундамента

Перед тим, як залити фундамент, необхідно влаштувати гідроізоляцію, інакше підземні води, потрапляючи всередину фундаменту, почнуть його з часом руйнувати. Пристрій гідроізоляції можна проводити двома способами, що принципово відрізняються один від одного.

Перший спосіб найбільш поширений, за рахунок простоти виконання, проте він менш ефективний при експлуатації. На дно котловану укладають руберойд, а після того, як фундамент буде залитий та висохне, обкладають його з усіх сторін також листами руберойду, можна ще промазати гарячою смолою для надійності. Неефективність цього способу в тому, що через кілька років (2-3 роки) листи руберойду починають відходити, і потрібно буде починати пристрій нової гідроізоляції. Інакше фундамент почне сиріти і руйнуватися, з'явиться грибок і цвіль.

Найефективнішим способом влаштування гідроізоляції є використання сучасних гідроізоляційних матеріалів, наприклад, пенетрон. Це глибоко проникаюча суміш, яка не створює захисне покриття бетонного фундаменту, а робить весь масив бетону водонепроникним. Причому, це властивість бетонна товща зберігає протягом усього терміну експлуатації. Влаштовується така гідроізоляція таким чином, в бетонну суміш додають пенетрон, попередньо розведений строго відповідно до інструкції, і перемішують будівельним міксером на стадії заливки бетону. Після цього монолітний стрічковий фундамент буде надійно захищений від впливу грунтових вод.

Заливка бетону

Заливка бетона

Закінчивши ці процедури, можна починати заливку монолітним бетоном. Бетон використовують марки 400, і краще всього, заводського виготовлення. Однак, при виготовленні бетону самостійно, не виходить залити його за один раз, що загрожує виникненням небажаних містків холоду або «холодних швів» - через них може почати з часом просочуватися вода, і, незважаючи на гідроізоляцію, зруйнувати фундамент.

Перед тим, як залити монолітний стрічковий фундамент, необхідно переконатися, що машина працює справно і може заливати бетонну суміш з будь-якого кута опалубки, і на всяк випадок обладнати пробний додатковий лоток, щоб подавати розчин, якщо знадобиться, з нього.

Обов'язково перед заливкою потрібно перевірити консистенцію розчину, якщо бетон трохи підсох під час перевезення, то знову додати в нього води і перемішати. Під час заливки необхідно постійно утрамбовувати розчин з допомогою глибинного вібратора або підручними відповідними засобами. Це необхідно робити, щоб уникнути утворення так званих «повітряних кишень».

Після закінчення заливання бетонної суміші, її потрібно вирівняти, використовуючи звичайний кельму (краще за допомогою вібратора), обов'язково проткнути в декількох місцях щупом (або звичайною арматурою), щоб виходив зайве повітря і добре простукати дерев'яним молотком зовні. Протягом часу, поки сохне фундамент, за ним потрібно доглядати, виконуючи нехитрі правила. По-перше, вкривати фундамент на ніч на випадок, якщо піде дощ, непромокальними матеріалами. По-друге, його потрібно поливати водою вдень, при високій температурі або яскравому сонці. По-третє, опалубку можна знімати не раніше, ніж через місяць після заливки (але це залежить тільки від погодних умов, багато це роблять через тиждень).

Стрічковий фундамент для гаража

Ленточный фундамента для гаража

Якщо ви збираєтеся будувати фундамент для гаража, то більше підійде різновид стрічкового фундаменту - фундамент пальово-стрічковий. Відрізняється він при зведенні тільки встановленням паль-стовпів. По всьому периметру передбачуваної площі майбутнього гаража і під несучі лаги бетонних паль розміщують палі. Вони являють собою азбестоцементні труби (діаметр 200 міліметрів), заглиблені в землю до рівня промерзання підземних вод. Відстань між ними повинна бути не менше 2,0 метрів. Весь простір між стовпами заливається бетоном аналогічно зі зведенням звичаєвого фундаменту.

Відео

Пропонуємо вашій увазі відеоматеріал, присвячений стрічкових фундаментів.

Читайте також: