Присадибна ділянка своїми руками

17.01.2021
38 251
Admin

Приусадебный участок своими руками

  1. Рельєф
  2. Огорожа
  3. Доріжки
  4. Палісадник і зелений газон
  5. Квітники і клумби
  6. Альпійська гірка
  7. Штучна водойма

Освоєння земельної ділянки завжди починається з плану. Раціональне використання і художнє оформлення присадибної ділянки можливі тільки в результаті правильної і продуманої його планування, обліку природних, кліматичних , місцевих, національних і побутових особливостей.

Чим менше площа ділянки, тим ретельніше потрібно планувати і продумувати деталі оформлення.

Рельєф

Рельеф местности

При розміщенні елементів садиби і виборі насаджень необхідно врахувати місця розташування відносно сторін горизонту, переважаючих вітрів, стану грунту і грунтів, а також його рельєфу. Природний рельєф не завжди і не повною мірою задовольняє вимогам планування, в таких випадках рекомендується провести вертикальне планування.

При невеликих перепадах висот (до 5%) земляні роботи не виробляють, залишаючи природний рельєф, а будинок будують з підвалом або цокольним поверхом або вирівнюють тільки майданчик під будівництво будинку.

На ділянках з крутим ухилом (8-12%) ситуацію може виправити терасування ділянки поперек ухилу, причому, чим крутіший нахил, тим більше терас необхідно. Між терасами влаштовують сходи, а поверхні терас з'єднують підпірними стінками. Як правило, для невеликих укосів при глинистих і супіщаних грунтах крутизна становить 1:1,5, при піщаних - 1:2, тобто укіс заввишки 1 м займає смугу землі в 1,5 або 2 м.

Огорожа

Деревянная ограда приусадебного участка

Крім прямого функціонального призначення огорожі грають декоративну роль, тому облаштування присадибної ділянки можна почати з встановлення загороджень. Зовнішню огорожу краще робити в людський зріст або трохи вище, а внутрішні огорожі можна встановлювати висотою від 30 см до 1 м Огорожа складається з стовпів і обрешітки, матеріали для огорожі можуть бути різними.

Ограда из профнастила

Деревянная ограда дачного участка

Кирпичный забор для загородного дома

Крім того, огорожі можна виконати у вигляді живоплоту, посадивши її в два ряди, між якими натягнути невисоку металеву сітку. Через 2 роки чагарники уростуть в неї і зроблять невидимою.

Живая изгородь в виде ограды

Живая изгородь с отделкой

Для зеленого огорожі добре підходять різні види плодів глодів, туя, японська айва та інші. Підстригають кущі на другий рік. Живі огорожі формують бічній і верхівкової стрижкою, яку проводять 2 рази на рік.

Уход за живой изгородью

Пропонуємо вам подивитися відео про альтернативному варіанті пристрою живоплоту.

Доріжки

Дорожки для дачного участка

Виконуючи дизайн присадибної ділянки особливу увагу потрібно приділити доріжках. Правильна і красива їх планування відіграє важливу роль у впорядкуванні та декоративному оформленні.Загальний малюнок доріжок може бути геометрично суворим або вільним.Існує прямий зв'язок між доріжками, рельєфом і формою ділянки.

Спочатку проводиться розмітка - прямі ділянки доріжок розмічають за допомогою шнура, кінцями прив'язаного до кілочків, а криволінійні - застосовуючи один кілочок в якості центру кола, а інший - ніжки циркуля. Легко викреслити на грунті плавні криві, змінюючи довжину шнура і розташування центру.

При бажанні укласти доріжки зі штучним покриттям, потрібно провести підготовчі роботи. По лініях розмітки дерен підрізається на глибину 15-20см і знімається так, щоб по центральній осі залишилося невелике піднесення, щоб дощова вода стікала до країв. Це підготовлене для покриття місце називається "корито".

Доріжки можна зробити:

Грунтові - уздовж натягнутого шнура лопатою обрізають краї доріжки на глибину 10 см. Цей шар землі знімають, а зрізану площу коткують ручним катком.

Грунтовая дорожка

Трав'янисті - для таких доріжок потрібно тільки посіяти газонну траву або білий конюшина. Саме таким чином багато оформляють під'їзд до гаражу, для коліс вимостивши дві смуги тротуарною плиткою.

Травянистые дорожки

Гравійні на дно "корита" укладають шар в 7 см крупного гравію (4-6 см), після укочування - ще шар на 5 см більше дрібного (2-3 см), а потім шар піску, змішаного з глиною (1:3) товщиною 1-2 см, який добре трамбують, поливаючи при цьому водою для кращої усадки. Останнім укладається ще один шар в 2 см дрібного гравію, який теж поливають водою і утрамбовують.

Дорожка из гравия

З бетонної плитки - мабуть, самий естетичний вигляд доріжок, тому що така плитка може бути будь-якої форми і кольору, і чудово вписується в дизайн. На "корито" засипається суха суміш просіяного піску і цементу (4:1), а потім по одній укладається бетонна плитка, яка вирівнюється і ущільнюється за рівнем за допомогою гумового молотка. Укладання тротуарної плитки не становить великої праці.

Дорожка из бетонной плитки

Мощення з дерев'яних торців - ефектно і дуже економічно, оскільки дерев'яні "кругляшки" можна нарізати самостійно. Для виготовлення таких доріжок стовбури дерев різних розмірів обробляють антисептиком (бітум, оліфа), а потім розпилюють на рівні відрізки в 10-15 см. Такі поліна встановлюють на шар піску в 10 див. В простір між великими торцями укладають маленькі, а що залишилися порожнечі засипають піском.

Дорожка мощеная из деревянных торцов

З монолітного бетону - для таких доріжок готують опалубку, яку заливають пластичним бетоном з дрібним гравієм, приготовленим з розрахунку: 1 частина цементу, 2 частини піску і 3 частини гравію.

Монолитная бетонная дорожка

І ще кілька фотографій різних доріжок для дачної ділянки:

Красивые дорожки между глумбами

Красивая дорожка из крупной гальки

Деревянная дорожка

Дорожки в ландшафтном дизайне

Дорожки из тротуарной плитки для дачи

Пропонуємо подивитися дане відео, присвячене облаштування доріжок.

Палісадник і зелений газон

Палисадник и газон

При такій роботі, як благоустрій присадибної ділянки, можна досить просто зробити його красивим, чистим і ошатним, засіявши вільне місце газонної травою. На таких газонах влаштовують місця для відпочинку, пікніка і спортивних ігор.

Оформление газона

Також газонну траву можна посіяти і в палісаднику перед будинком, де добре виглядають невеликі дерева або кущі, посаджені групами. У такому разі найвищі дерева або чагарники садять в центрі групи, а більш низькі - по краях.

При посадці в палісаднику квітучих чагарників враховується їх колірна гамма - ближче до дому висаджуються рослини з білими, жовтими, оранжевими кольорами, а на більшій відстані, доріжок - з червоними, фіолетовими, синіми і темно - або червонолисті кущі.

Красивый газон и клумба

Цветы в палисаднике перед домом

Квітники і клумби

Цветники и клумбы

Здавна відомо фізіологічний і психологічний вплив кольорів та їх запахів на організм людини. Прикраса присадибної ділянки - колірні композиції складаються за такими правилами дизайну:

  • дотримання колірного співвідношення. Червоний - зелений, фіолетовий - жовтий, синій - оранжевий - такі комбінації створюють контрастні і емоційно ефектні співвідношення. М'якими, гармонійними є комбінації кольорів: червоний - жовтий, червоний - синій, фіолетовий - помаранчевий, фіолетовий - зелений, синій - жовтий. Білий колір поєднується зі всіма кольорами. При створенні квітників слід пам'ятати, що на добре освітлених, сонячних місцях розміщують квіти теплих, м'яких і гармоніюють тонів, а в затінених місцях - контрастні.
  • по можливості безперервність цвітіння. Для цього потрібно підбирати квіти з різним часом цвітіння. Так, у квітні цвітуть проліски, крокуси, нарциси, тюльпани; у травні - незабудка, конвалія, фіалка, ірис, лілія, півонія; протягом усього літа - гладіолус, флокс, дицентра пурпурова, мак, дзвіночок, метиола, дельфініум; у вересні - астра, золотарник, жоржини; у жовтні - хризантеми. Троянди відрізняються тривалим періодом цвітіння - з травня по вересень.

Красивые кустарники для дачи

Цветники возле дорожки

Украшение цветами и растениями места отдыха

Украшение участка растительностью

Цветочная арка

Красивый сад и растительность

Необыкновенно красивый ландшафтный дизайн

Клумби влаштовують в палісаднику, на майданчиках для відпочинку, кам'янистих гірках, укосах, терасах, у водойми. Фоном для квітів є зелений газон, камені, стіни будинку, стовбури дерев. При посадці квітів на клумбі потрібно врахувати, що дуже красиво разом виглядають квіти одного виду, але різного кольору. Небажані строкаті суміші тонів. Клумба не стає красивою тому, що на ній безліч видів квітів. Важливо не кількість, а гармонія між квітами. Ще одне правило пристрою квітника - чим далі висаджують квіти від доріжки - тим більшим може бути колірне пляма і тим вище, самі квіти.

При виборі кольорів необхідно враховувати їх вимоги до грунту і освітленості, період вегетації, стійкість до вітру, час і період цвітіння, декоративність, висота рослини та ін.

Особливе місце в озелененні ділянки займають троянди. Майже безперервне цвітіння і велика різноманітність забарвлень ставлять троянду на перше місце в декоративному оформленні ділянки. Троянди висаджують в сонячному, світлому місці, захищеному від вітру. В'юнкі троянди садять з південної сторони будинку. Прекрасним тлом для цих квітів є зелений газон, хвойні дерева, камені підпірних стінок і терас.

Цветники из вьющихся роз

Альпійська гірка

Альпийская горка на даче

Оформлення присадибної ділянки часто доповнюється таким дизайнерським рішенням, як сад каменів або альпійська гірка. Це декоративна композиція, виконана з низкорастущих чагарників, квітів та каміння, де останні становлять основу гірки.

Камені краще підбирати однієї породи, найбільші вагою приблизно 30 кг.

За наміченим контуру риють котлован глибиною 30-40 см, На важких глинистих ґрунтах його дно покривають шаром гравію в 10-15 см, а на перезволожених ґрунтах його збільшують до 20-25 см. Після цього в котлован насипають родючу землю вище рівня навколишнього грунту на 40-60 см, а потім розкладають і встановлюють камені, прагнучи досягти максимальної природності їх розміщення. Між камінням залишають різні за величиною місця для посадки рослин.

Для альпійської гірки підбирають низькорослі і сланкі рослини з яскравим забарвленням квітів, листя або плодів. При цьому повинні бути включені і хвойні види (сланкий ялівець, карликова туя, ялина канадська конічна) - вони збагачують барвистий колорит навесні і восени. Правильний підбір рослин забезпечує декоративний ефект альпійської гірки не тільки протягом вегетаційного періоду, але й взимку. З листяних чагарників можна вибрати барбарис пурпурнолистный, барвінок, верес, гортензія, жимолость, плющ, рододендрон, самшит. З квітів сад каменів прикрасять собою гвоздика периста, звіробій повзучий, золотарник, ірис, дзвіночок, крокус, примула.

В центр композиції висаджують квіти з інтенсивним забарвленням. Квіти краще садити групами або поодиноко, але не розкидати по всій горі.

Альпийская горка для дачи выложенная камнем

Штучна водойма

Искусственный водоем на даче

Облаштовуючи присадибна ділянка своїми руками можна продумати і пристрій невеликого водоймища в декоративних цілях. Такий невеликий басейн можна зробити з бетонного кільця, яке вкопують на 5 см нижче рівня землі. На дно його укладають шар щебеню 20 см, трамбують, поливаючи при цьому водою, потім заливають цементним розчином (1:3). По верхньому периметру кільця укладають тротуарні плитки, а місця з'єднань зашпаровують розчином. В ньому можна посадити водні лілії, іриси, очерет. Догляд за таким водоймою полягає в зміні води.

Невеликий басейн з комунікаціями можна зробити, окремо забетонировав його дно і стінки, які зміцнюються арматурою. Щоб вода краще з нього витікала, дно роблять з нахилом у бік зливної труби, яку, в свою чергу, встановлюють теж під нахилом. Воду з басейну зливають у загальну каналізацію або зливний колодязь, який влаштовують під дренаж в найнижчому місці. Наливна труба повинна бути трохи вище рівня води в басейні. Якщо встановити розпилювальну головку, то вийде фонтанчик, який виглядає дуже привабливо.

Дачный фонтан в искусственном водоеме

Красивый водоем в саду

Искусственный водоем для дачи

Красивый ручей для дачи

Створюючи ландшафтний дизайн садової ділянки, при наявності коштів, можна замовити ландшафтний проект, за допомогою якого благоустрій території буде набагато простіше.

Читайте також: