Технологія буріння свердловин на воду

17.01.2021
2 146
Admin

Технология бурения скважин на воду

 1. Вибір місця для свердловини
 2. Буріння свердловин
 3. Подрібнення породи
 4. Видалення породи
 5. Зміцнення стінок свердловини
 6. Відео

Свердловина, з допомогою якої отримують воду, - це досить непросте гідротехнічна споруда. Вибір конструкції свердловини і правильне виконання робіт безпосередньо впливають на якість отриманої води, продуктивність конструкції і термін служби.

Вибір місця для свердловини

Выбор места для бурения скважины

До того як починати роботи по бурінню, в першу чергу необхідно правильно вибрати місце, на якому буде знаходитися свердловина, вирішити, де буде стояти установка для буріння і де зручно розмістити допоміжні машини. Також потрібно розрахувати робочу зону, ділянка, призначена для зливу технічної води, і визначити місце, де краще зберігати необхідне обладнання.

Технологія буріння свердловин на воду вимагає наявності рівної ділянки розміром близько 4х12 м. Також повинна бути можливість проїзду установки для буріння і водовозки без труднощів. Бажано, щоб ворота при в'їзді на ділянку були не менш 3 м шириною. Над місцем, де буде проводитися буріння, не повинно бути електричних проводів на відстані 2 м.

Місце для буріння свердловини під воду, що вибирається з урахуванням економічних характеристик - чим ближче пробурена свердловина до точки вводу, тим менше буде необхідно рити траншей і менше доведеться використовувати труб.

Технологія буріння свердловини вимагає пристрій конструкції не ближче 3 м від будівлі, і потрібно передбачити можливість вільного під'їзду. До того ж над артезіанською свердловиною не можна зводити жодних будівель.

Буріння свердловин

Бурение скважин

Є чимало різних способів буріння свердловин, але обов'язково виконуються три головні операції:

 • подрібнення породи;
 • видалення її із свердловини;
 • подальше закріплення стінок.

Подрібнення породи

Зазвичай виробляється з допомогою породоруйнуючих механізмів. Крім того, також використовують інші технології: вибухову, електричну і термічну, але ці способи при влаштуванні свердловин застосовують нечасто.

Видалення породи

Техника для бурения

Способи добування подрібненої породи:

 1. Гідравлічний - з допомогою технічної рідини (глинистий розчин або проста вода) проводиться підйом породи на поверхню.
 2. Механічний - з допомогою спеціального обладнання (особливі бури, желонка або шнек).
 3. Пневматичний (порода видаляється стисненим повітрям).
 4. Комбінований.

Зміцнення стінок свердловини

Упрочнение стенок скважины

Кріплення стінок, як правило, здійснюють обсадними трубами з металу. Частіше застосовують труби з чорного металу - суцільнотягнені або електрозварні на зварних або різьбових з'єднаннях.

Застосовувати для питних потреб труби з оцинкованого металу не бажано, а використання нержавіючої сталі нерентабельно.

Зараз при влаштуванні більшості свердловин застосовують спосіб подвійний обсадження. Колону свердловини ізолює пластиковий вкладиш. При використанні такого способу термін служби значно збільшується, підвищуються експлуатаційні та споживчі характеристики конструкції.

Обсадка скважины

У нас в країні найчастіше використовують «буріння з промиванням». Цей спосіб полягає в тому, що глинистий розчин або вода подається в пробуриваемую свердловину, по штангах піднімаючи тиск рідини за допомогою насоса, а після цього вона виходить на поверхню разом з подрібненою породою. Тут вона надходить у спеціальний відстійник, після осадження породи насосом використовується знову. Контролюючи склад витягнутої породи, буровики визначають геологічний розріз ділянки.

При бурінні нетвердих шарів в якості промивної рідини застосовують глинистий розчин. У випадку, якщо на початку розрізу виявлені глинисті шари грунту, то можна отримати такий розчин природним способом, закачуючи просту воду. Крім витягу подрібненої породи, глинистий розчин одночасної зміцнює стінки і не дозволяє їм обвалюватися.

Промывка скважины

При бурінні свердловини в твердих шарах, наприклад, у вапняках, в якості промивної рідини застосовують технічну воду. Вона має і ще одним призначенням: у той час коли буриться водоносний шар, виникає поглинання води; це означає, що вода починає просто йти в грунт. За ступенем втрат води визначається глибина буріння: коли витрата води досягає максимальних значень, буріння закінчують.

Технологія буріння свердловин на воду вимагає послідовної обсадження свердловини трубами. Коли свердловина пробурена на певну глибину, в неї встановлюють металеві обсадні труби. Після цього грунт подрібнюють більш тонким долотом, і якщо буде потрібно, обсаджують трубами з пластику. Це найбільш простий спосіб створення свердловини під воду, у разі якщо немає геологічних ускладнень, немає необхідності бурити на велику глибину, є хороший водоносний шар і т. д.

Завершальним етапом буріння свердловини є прокачування до прозорої води. Крім того, на цьому етапі заміряються дебіт, статичний і динамічний рівні для вибору і встановлення водопідйомного обладнання.

Відео

У цьому ролику схематично показаний процес, описаний нам вище.

Читайте також: