Види, властивості та застосування арматури

17.01.2021
4 282
Admin

Виды, свойства и применение арматуры

 1. Характеристика арматури
 2. Вплив технології виробництва на характеристики виробу
 3. Використання арматури

Арматура - це металевий виріб, необхідне для армування споруд із залізобетону. Види арматури бувають наступними:

Залежно від матеріалу виготовлення:

 • сталева;
 • неметалічна.

Залежно від технології виробництва:

 • стрижнева гарячекатана;
 • дротяна кругла холоднотягнутий;
 • арматурні канати і пасма.

У залежності від профілю:

 • кругла гладка;
 • з періодичним профілем.

В залежності від принципу використання в конструкції із залізобетону:

 • напрягаемая;
 • не напрягаемая.

Разновидности арматуры

В залежності від призначення:

 • робоча;
 • розподільна;
 • монтажна.

В залежності від способу монтажу:

 • штучна;
 • каркаси з арматури;
 • сітки з арматури.

Дисперсная арматура

До окремої категорії відносять сталеву жорстку арматуру, що випускається у вигляді таврових балок. Вона використовується при армуванні багатоповерхових споруд, будівель спеціального призначення. Також в цю категорію входить дисперсна арматура, яка являє собою рубане скловолокно або азбест. Вона застосовується для армування цементних каменів.

Характеристика арматури

Характеристика виробу визначається товщиною використовуваного прута, однак головні механічні властивості арматури залежать від технологічного процесу виготовлення. Від виду арматурної сталі буде залежати область використання металопрокату.

Вплив технології виробництва на характеристики виробу

Влияние технологии производства на характеристики арматуры

Для підвищення показників міцності і зниження подовження під час розриву в будівельну горячекатаную арматуру додають вуглець, або інші добавки: кремній, марганець, хром. Якщо вуглецеві добавки перевищують 0,5% пластичність і зварюваність арматури значно погіршується.

Щоб підвищити міцність, не погіршуючи пластичності, в процесі виготовлення в арматуру додають марганець. Якщо ж буде додано кремній, міцність збільшитися, погіршивши при цьому зварюваність.

Для отримання високоміцних виробів з великим діаметром застосовують витяжку в холодному стані.

Зварюваність сталевої арматури визначається надійністю з'єднання з відсутністю тріщин, як на самому шві, так і на ділянці навколо.

Зварюваність грає дуже важливу роль при механізованому виробництві каркасів і сіток допомогою зварювання, при виготовленні стержневої арматури для будівництва. Хорошими показниками зварюваності відрізняється гарячекатана маловуглецевої і низьколегована арматура. Якщо в ході виготовлення арматурний прут був упрочнен з допомогою термічної обробки або витяжки, він не придатний для зварювальних робіт. В іншому випадку виріб втратить своє зміцнення при зварюванні і втратить загартування.

Використання арматури

Использование арматуры

Арматура отримала широке використання у сфері будівництва. Прути і сітки, виготовлені з сталі необхідні, щоб запобігти утворенню тріщин і розтягувань в конструкціях. У будівельній галузі найбільш затребуваною є арматура зі сталі. Застосування арматури в спорудах позитивно впливає на якість бетону.

Виріб має безліч видів і класифікацій, в залежності від певних якісних характеристик.

Арматура, яка використовується в будівництві, має наступні різновиди:

 • робоча;
 • монтажна;
 • хомути;
 • розподільна.

Кожна з них відрізняється своїми перевагами і недоліками, а також сферою використання.

Где используют арматуру

Робоча арматура використовується в тих випадках, коли потрібно знизити зовнішні навантаження і напруга, спричинена самою блокової масою.

Розподільна арматура відповідно використовується, щоб розподілити навантаження. З її допомогою зберігається стійкість робочих стержнів і розподіляється навантаження.

Хомут необхідний для захисту бетонної конструкції від виникнення тріщин у безпосередній близькості з опорами. Крім того він пов'язує арматурні стрижні в єдиний каркас.

Монтажна арматура застосовується при збиранні каркасу. Її функція полягає у підтримці необхідного положення сталевих прутів в процесі бетонування. Вона випускається поштучно у вигляді сітки, каркасу або конструкції.

Штучна арматура необхідна для складання каркаса. Даний вид металопрокату застосовується лише при невеликому обсязі роботи.

Арматура-сетка

Арматурна сітка найчастіше використовується при армуванні плит. Вона являє собою стрижні, сполучені між собою за допомогою зварювання. Такі сітки йдуть на виготовлення каркасів.

Виходячи з галузі використання, можна виділити поперечну і поздовжню арматуру. Перша захищає від появи похилих тріщин, а друга - вертикальних.

Будівельна арматура може випускатися як у вигляді мотків, так і в прутах.

Мотки арматуры

Можна зробити висновок про те, що зведення залізобетонних конструкцій неможливе без застосування такого матеріалу, як арматура. В іншому випадку споруда будуть мати низькі показники якості і міцності.

Читайте також: