Гвинтові сходи своїми руками

17.01.2021
17 152
Admin

Винтовая лестница своими руками

 1. Матеріали, використовувані для виготовлення гвинтових сходів
 2. Важливі моменти процесу будівництва гвинтових сходів
 3. Відео

Будучи ефектним і оригінальним елементом дизайну, гвинтові сходи має ряд безсумнівних переваг перед традиційними маршовими сходами:

 • вартість споруди значно нижче витрат на зведення прямих сходів звичного типу;
 • гвинтові сходи не вимагає великої площі, так як вся конструкція розміщена навісу, навколо підстави або стійки;
 • проста у створенні і є ідеальним і привабливим варіантом підйому на більш високі поверхи приватного будинку або квартири, коли немає великого потоку людей, а площа обмежена.
Невелика ширина східців при порівняльній крутизні роблять даний вид конструкції об'єктом підвищеного травматизму, що вимагає більш обережного, повільного і уважного пересування по гвинтових сходах. Але при наявності зручних і міцних поручнів, правильному розрахунку розмірів забіжних ступенів і ширини проступи ця проблема відходить на задній план.

Виготовити такий красивий елемент дизайну як гвинтові сходи своїми руками завдання цілком здійсненне, але при цьому не варто забувати про основні моменти, на які слід звернути особливу увагу при спорудженні сходів:

 1. Фахівці рекомендують для зручності пересування обладнати сходи з шириною прольоту не менше одного метра, тобто діаметр гвинтової конструкції буде складати не менше 2-2,2 метри, з урахуванням того, що діаметр центральної стійки або осі становить від 20 до 50 мм.
 2. Найбільш популярним і більш дешевим варіантом гвинтових сходів є конструкція, що складається із ступенів, які кріпляться на центральній опорі і гвинтовим поручням з балясинами. Виготовлення сходів, при спорудженні якої використовуються гнуто-клеєні поручні, до яких кріпляться сходинки з подступнями без центральної опори, зажадає більше значних вкладень і трудовитрат.

Якщо розглядати геометрію сходового гвинта в горизонтальній площині, то він може мати круглу або багатокутну форму, у тому випадку, коли гвинтові сходи розташовується біля стін. При цьому кріплення ступенів здійснюється з допомогою пазів у стінах, у яких зміцнюються спеціальні накладки.

Матеріали, використовувані для виготовлення гвинтових сходів

Материалы используемые при изготовлении винтовой лестницы

Центральна опора або стійка гвинтових сходів, конструкція якої передбачає наявність даного елементу, може бути виготовлена з готової сталевої або асбоцементной труби, на якій можна закріпити щаблі з допомогою зварювання, муфтовым кріпленням або за допомогою болтів. Крім того стійку можна зробити з бетону або дерева, каменю або цегли.

Для виготовлення поручнів гвинтових конструкцій найбільш часто використовується клеєна деревина твердих порід або метал, а також їх поєднання. А сходи можуть бути виготовлені з металу, скла та пластмаси, так і з масиву цінних порід твердої деревини (бук, дуб, ясен).

Важливі моменти процесу будівництва гвинтових сходів

Важные моменты процесса строительства винтовой лестницы

Спробуємо визначити головні пріоритети у тому, як зробити кручені сходи, щоб дана конструкція була безпечною, довговічною і зручною при експлуатації:

 1. Виготовлення забіжних ступенів гвинтових сходів без підсходинки, тобто коли внутрішня кромка проступи залишається вільною, що дозволяє зменшити можливість зісковзування ноги, яка спирається на більше вузьку частину ступені, розташовану ближче до центральної стійки. Це підвищує зручність і покращує характеристики безпеки для сходів даного типу.
 2. Основна лінія руху по гвинтових сходах припадає на середину проступи, тому варто врахувати в процесі конструювання, що її ширина в цій точці повинна бути не менше 20см. При цьому на відстані 15 см від опорної стійки цей розмір не повинен бути менше 10см.
 3. Довжина проступи визначається частотою використання сходової конструкції. Якщо сходи є допоміжним елементом підйому і використовується рідко, то достатнім буде довжина 60 см при загальному діаметрі в 140 див. В іншому випадку довжина щаблів повинна бути не менше 80 см, а діаметр конструкції повинен становити не менше 2 м.
 4. При складанні проекту і виконання креслень майбутньої споруди потрібно пам'ятати, що висота проходу повинна дозволяти людині вільно проходити під сходами наступного витка, тобто становити не менше 2 м.
 5. В якості головної опорної стійки в гвинтових сходах краще використовувати товстостінну металеву трубу діаметром не менше 50 мм, яка здатна забезпечити достатню міцність всієї конструкції. Стійка встановлюється строго по вертикалі, а її основу має бути розміщене в точці, яка зможе витримати значні навантаження.
 6. Для кріплення центральної опори до дерев'яної підлоги використовуються анкерні болти і кріпильні вироби, а на цементну підлогу стійка кріпиться шляхом її бетонування з використанням розтяжок.
 7. Для кріплення щаблів до центральної стійки у вузькій частині проступи висвердлюють отвір, діаметр якого дорівнює діаметру стійки. Фіксація кожної щаблі на певній відстані один від одного проводиться за допомогою втулок, висота яких повинна відповідати запланованій висоті між східцями. Між втулкою і поверхнею проступи обов'язково поміщається шайба, яка оберігає дерев'яну поверхню ступенів від деформації. Товщину кожної шайби слід обов'язково врахувати при визначенні висоти проміжних втулок, щоб у підсумку сумарна висота всієї конструкції не виявилася значно вище запланованої.
 8. Довжина кожної ступені визначається в залежності від наявного отвору в перекритті і його розмірів, а їх кількість визначається шляхом ділення висоти конструкції на висоту між східцями, яка повинна знаходитися в межах від 18 до 20 см плюс товщина самої щаблі.
 9. Невеликий нахлест кожної наступної ступені на попередню дозволяє додатково зміцнити конструкцію за допомогою кронштейнів, які встановлюються між передньою і задньою кромкою широкої частини йдуть один за одним ступенів.

Робота по збірці готової конструкції починається з установки і кріплення опорної стійки, після чого встановлюються у відповідній послідовності проступи і проміжні втулки. Потім проводиться розподіл ступенів по своїх місцях з урахуванням правильного положення першої і останньої проступи і кріплять опорні кронштейни. У висновку остання щабель закріплюється за допомогою кріпильних виробів на перекритті. Тепер настав час встановити стійки поручнів і закріпити поручні сходів, і ваша сходи готова до використання!

Готовая винтовая лестница

Відео

Цей відеоматеріал допоможе вам надихнутися на зведення гвинтових сходів. Ви побачите готову кручені сходи, побудовану руками господаря будинку.

А цей сюжет покаже процес збору готової гвинтової конструкції.

Читайте також: