Заливка фундаменту своїми руками

17.01.2021
11 520
Admin

Заливка фундамента своими руками

 1. Порядок проведення робіт
 2. Підготовка розчину для заливки
 3. Ручна заливка фундаменту

Облаштування фундаменту або так звані роботи нульового циклу у всі часи вважалися найбільш відповідальною ланкою проведених будівельних заходів і визначали, в кінцевому рахунку, надійність і довговічність споруджуваного споруди.

Заливка фундаменту своїми руками дозволить вам істотно заощадити на роботах нульового циклу (обійтися без використання дорогих залізобетонних блоків, наприклад). При цьому ви отримуєте можливість особисто контролювати процес заливки фундаменту, в результаті чого зможете отримати надійне і міцне монолітне основу під вашу майбутню споруду.

Порядок проведення робіт

Порядок проведения работ по заливке фундамента

Основні заходи по облаштуванню фундаменту предваряются, як правило, наступними роботами підготовчого характеру:

 • вишукувальні роботи;
 • розбивка на місцевості;
 • проведення земляних робіт;
 • підготовка опалубки;
 • укладання арматури.

І тільки по закінченню всіх цих операцій ви можете приступати до завершального етапу робіт - до заливання бетонної суміші.

Пошукові роботи проводяться зазвичай з метою попередження підмивання основи будови ґрунтовими водами. Самостійна оцінка стану ґрунту в місці побудови чревата для вас непередбачуваними наслідками. Ось чому для їх проведення найкраще запросити фахівців - в будь-якому випадку це обійдеться вам набагато дешевше, ніж повна переробка фундаменту в разі невдалої спроби самостійної.

На наступному етапі робіт проводиться розмітка відведеної під будівництво ділянки, що дозволяє позначити за допомогою кілочків і розмічального шнура контури майбутнього фундаментного підстави.

Всі земляні роботи при самостійній підготовці фундаменту проводяться зазвичай вручну. При спорудженні невеликого одноповерхового будови вам достатньо буде залити звичайний стрічковий фундамент, ширина якого не перевищує величини 50-60 см. Ширина траншеї під фундамент вибирається виходячи з цього розміру, а її висота повинна відповідати глибині промерзання грунту в місці проведення робіт (від 70 см до 1,2 м).

Після ретельної утрамбування дно траншеї закривається спеціальною фільтруючої «подушкою», що складається з чергуються шарів щебеню і піску, кожен з яких також грунтовно трамбується.

При підготовці опалубки для заливки фундаменту перевагу слід віддати знімних щитів, монтаж і демонтаж яких заощадить ваші сили і час. Сформовані з цих щитів короби ідеально підходять для заливки стрічкових підстав і легко розбираються відразу ж після затвердіння бетону.

У місцях з ущільненим і глинистим грунтом (при зведенні невеликих будівель) допускається обходитися без опалубки, але при цьому виникає небезпека «пересушування» залитого підстави через витягування з нього вологи землею. Уберегти фундамент від «пересушування» вам допоможе поліетиленова плівка, укладається по всьому профілю траншеї.

Установка арматури виготовляється безпосередньо перед заливкою фундаментного розчину, причому для її виготовлення зазвичай використовуються арматурні прути діаметром 8-10 мм. З цих прутів зварюється решітка з певним кроком і розміром, відповідним розрахунковим даним, закладеним у проекті виконуваних робіт.

Підготовка розчину для заливки

Подготовка раствора для заливки фундамента

При підготовці проекту будь-якої споруди прийнято також вказувати марку бетону, який повинен використовуватися для заливки основи будови. При будівництві об'єктів побутового призначення застосовується, як правило, цементний розчин марки М-200.

Основними складовими «класичного» заливального бетону є наступні компоненти:

 • цемент;
 • пісок;
 • щебінка;
 • вода.

Ви можете придбати в спеціалізованих магазинах вже готову суміш для заливки бетону або ж приготувати її своїми руками. Оскільки ми вибрали варіант самостійного виготовлення фундаменту, то готуємо заливочную суміш самі за загальноприйнятою схемою, що передбачає співвідношення компонентів 1:3:5. При цьому необхідно пам'ятати про те, що марка використовуваного цементу повинна бути в два рази вище в порівнянні з маркою бетонної суміші.

В якості прикладу наведемо такі цифри: на 50 кг цементу марки М400 вам необхідно буде подготовить150 кг піску і 250 кг щебеню. Необхідну кількість води визначається її ставленням до обсягу масі цементу і зазвичай виражається коефіцієнтом 0,68. Тобто для підготовки 1 куб. м. бетонної заливальної суміші вам необхідно буде витратити 0,68 куб. м. води.

Ручна заливка фундаменту

Ручная заливка фундамента

Безпосередня заливка бетону здійснюється за допомогою спеціальних напрямних жолобів, з'єднують ємність, в якій проводиться замішування суміші з опалубних простором, і мають певний кут нахилу до лінії заливки. Готова суміш переміщається і завантажується в опалубку частково за рахунок власної ваги, а частково шляхом ручного переміщення її (совковою лопатою, наприклад).

В ході заливки необхідно суворо дотримуватися певних правил, основні з яких наведені нижче:

 1. Заливку бетону слід проводити невеликими порціями (по висоті - не більше півметра за раз) і намагатися рівномірно розподіляти її по всій заливається поверхні.
 2. Обов'язково уплотняйте залиту бетонну суміш, використовуючи для цих цілей найпростіший вібратор.
 3. Заливка продовжується до моменту досягнення контрольного рівня (відзначається зазвичай на опалубці). Після ретельного вирівнювання залитій поверхні і легкого схоплювання бетону (приблизно через 2-3 години після закінчення заливання) рекомендується накрити його мішковиною.
 4. Не бажано заливати фундамент частинами, оскільки в результаті декомпозиції моноліту бетону на частини обов'язково утворюються невеликі стикувальні шви. Такі шви помітно послаблюють міцність основи і можуть з'явитися причиною руйнування конструкції.
 5. У сонячну і жарку пору протягом декількох днів поверхню бетону слід періодично зволожувати, а потім знову вкривати від сонця.

Повне схоплювання фундаментного підстави відбувається зазвичай не раніше, ніж через 5 - 6 тижнів.

Читайте також: